Datça Macunu Medya Haberleri

Türkiye’de internet ve sosyal medya üstünde, ‘Sigaranın zararlı etkilerinden kurtulun’, ‘Bu teknik akciğerleri temizliyor’ sloganıyla satışı oluşturulan Datça acıbadem macunu amacıyla uzmanlardan ikaz geldi. Muğla’nın Datça İlçe Belediyesi’nde görevli besin mühendisi İlke Curacı, son vakitlerde Datça’da üretildiği ve akciğerleri temizlediği iddia edilen acıbadem macunu ile alakalı vatandaşları uyararak, dolandırıcıların kurbanı olmayın dedi.

Datça Macunu Gerçek mi ?

Datça Belediyesi Besin Mühendisi İlke Curacı, bitkisel mamüllerin sıhhat problemlerine çözüm amacıyla kullanılmasının binlerce senelik bir geçmişe dayandığını belirterek, “Son senelerde sıhhat problemlarının yükselmesi buna karşı tedavi maliyetlerinin yüksek olması, görsel, yazılı ve sosyal medyada süratle çoğalan bilgi kirliliği karşısında natural imkan yönelme eğilimi artış göstermiştir. Bitkisel mamüllerin natural bulunduğu amacıyla problem olmaz algısı da bu yükselişin mühim bir sebebidir. Bu nedenlerle hal annelerimizin karnımız ağrıyınca nane limon kaynattığı, nezle olunca zencefil, bal, limon yaptığı masumane hali oldukça aşmış, ticari kaygılarla hareket eden sahtekarların elinde korkunç bir halk sağlığı tehdidi olmuştur” dedi.

Datça’da acıbadem macunu üretiminin yapılmadığını bildiren Besin Mühendisi Curacı, “Son vakitlerde internet ve sosyal medya üstünde çoğu sitede satışı oluşturulan Datça acıbadem macunu adlı üründe görmekteyiz. Sözde ilçemizde üretildiği, akciğerleri temizlediği, akciğer kanseri ve KOAH’ı iyileştirdiği, sigarayı bıraktırdığı iddiaları ile satışa yayılan bu ürünü Datça Belediyesi olarak araştırdık. İnternet sitelerinde Datça’da 1950lerden beri Demirci unvanlı bir aile doğrulusunda üretildiği, üretim adreslerinin Aydınçayırı gibi ifadeler yer almaktaydı. Yaptığımız araştırma neticesi bu tür bir ailenin olmadığı, yazılan adresinde içersinde bir tek badem ağacının olmadığı boş bir arazi bulunduğunu belirleme ettik. Hem de Datça’da Muğla Sanayi ve Ticaret Odası doğrulusunda coğrafi işaret tescil müracaatı oluşturulan nurlu, ak ve sıra bademleri üretimi yapılıyor. Acıbadem üretiminin yapılmadığı herkes doğrulusunda biliniyor” dedi.
Sahtekar sitelere inanmayın

Curacı, vatantaşların internet üstünden temin ettiği mamüllerden ellerine geçenleri incelediklerini ifade ederek, “İnceleme neticesi etiket verilerinden mamülleri yapan firmaları tek tek aradık. Bazıları telefonlarımızı bile açmaz iken bazıları da ürünü kendilerinin üretmediğini, sahtekarların kendi verileri ile üretim yaptığını iddia etti. Besin, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden husus ile alakalı bilgi aldık. Üretimlerinin meşru bulunduğunu ancak akciğerleri temizler gibi sıhhat ile alakalı yanıltıcı beyanların yasak bulunduğunu, bu tür ifadelerin yer aldığı internet sitelerinin kapatılması amacıyla müracaatte bulunulması lüzumluliğini öğrendik. Bu hususta da derhal harekete geçtik. Belediyemizin Basın Bürosu Sorumlusu Osman Akın benzer bütün internet sitelerini araştırarak BTK doğrulusunda erişime kapatılmasını sağladı. Ancak vatan dışı kaynaklı yeni siteler açılmaya devam ediyor. İşi kaynağından çözmek, ilçemizin adının ve itibarının kullanılarak umut tacirliği yapılmasını engellemek adına marka tescili ile alakalı tetkik yaptık. Datça Acıbadem Macunu isminin marka tescilinin bir kişi doğrulusunda yapıldığını belirleme ettik. Türk Marka ve Patent Kurumu ile yaptığımız görüşmeler neticesi alakalı tescil dosyasına ulaştık ve marka tescilinin iptali amacıyla lüzumlu çalışmaları başlattık. En kısa sürede Datça isminin bu sahtekarlık amacıyla kullanılmasını engellemiş olacağız” diye hususştu.
Bilinçsiz tüketim öldürür

Curacı, vatandaşlara şu ikazlarda bulundu:
“İnternet ve sosyal medya üstünden bu tür mamülleri alınmamalıdır. Unutmayınız ki sıhhat üstüne ektileri kanıtlanmamış olan bitkisel mamüllerin tüketimi istenmeyen hallerle sonuçlanabilir. Çünkü bitkisel mamüller pek çok toksik madde, mikroorganizma, ağır metal içerebilmektedir. Acıbadem de yapısında bulundurduğu siyanogenetik glikozitler nedeniyle risklidir. Bu madde nedeniyle acıbademin de çok tüketiminın siyanür zehirlenmesine yol açabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bir bitkisel ürün, bir ruhsatlı ilacın rastgele bir seçeneği olamaz. Bu tür mamüller tedavi amacıyla kullanıldığında hasta tedaviden mahrum kalmış olabilir. Doktorunuza danışmadan bu tür bir ürünü tedaviye yardım hedefiyle kullanmayı bile tercih etmeyiniz.”

Updated: 14 Şubat 2018 — 20:58

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Psorifix © 2017