Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı, normalde 3-4 hafta sürede cildimiz kendini yenilerken, sedef hastalığı bulunan insanların cildi, birkaç gün arayla kendini yeniler. Bu yenilenmenin nedeni bilinmemektedir. Bu hızlı yenilenme sonucunda oluşan deri sağlıklı değildir. Bunun yerine yama benzeri kuru ve kaşıntılı kızarıklıklar ile birlikte sedef renginde iri pullanmalar oluşur. Sedef hastalığının henüz nedenleri tam olarak bilinmemektedir.

Halk arasında bilindiği gibi alerjik bir hastalık değildir. Sedef hastalığı, bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Ayrıca hastalık kaşıntı ve ağrıya neden olur. Zaman zaman dinen belirtiler belli zamanlarda bir atak halinde ortaya çıkar. Sedef hastalığı, kronik bir cilt hastalığı olup ömür boyu sürmektedir. Bulaşıcı değildir. Dünyada %1-3 oranında yaygın olan hastalığın birçok türü vardır. En çok görülen türü ise plak tipi sedeftir ve pullanmalara yol açar. Hastaların yüzde 80’inde plak türü sedef görülür.

Genellikle saç derisini, dirsekleri, el ve ayakları etkileyen sedef hastalığı, vücudun diğer bölgelerinde de çıkabilir. Diğer bir cilt hastalığı olan egzama ile karıştırılır. Ancak bu hastalık, egzamanın tersine derinin dış kısmını etkiler. Kadınlarda veya erkeklerde görülme oranında bir farklılık görülmemiştir.

Sedef hastalığının nedenleri

Vücudu mikrop ve hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemi, sedef hastalarında ortada herhangi bir problem olmadığı halde hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırır. Hızla artan ve büyüyen bu hücreler vücutta pullanmalara yol açar. Bağışıklık sisteminin bu hatalı tepkisi insanın bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu göstermez. Günümüzde hala ana sebeplerinin ne olduğu bilinmemektedir. Ancak bu hastalığı nelerin tetiklediğine dair bazı bulgular elde edilmiştir.

Kanda bulunan akyuvarların anormalliği: Bağışıklık sisteminin yanlış tepkisinin beyaz kan hücreleri yani akyuvarlar ile arasında ilişki olduğu bilinir. Bu hücreler görev yapmadığı için daha çok hücre birikir ve bu hastalığa neden olur.

Genetik Yatkınlık: Sedef hastalarının yaklaşık %30’unun ailelerinde de sedef hastalarının var olduğu tespit edilmiştir. Kesin olmasada bazı genlerin bu hastalığa yol açtığı söylenmektedir.

Aşırı alkol ve sigara tüketimi: Pek çok sağlık sorununa yol açan bu ikili hastalığı kötüye götürür. Alkol ve sigaranın bağışıklık sistemini çökerttiği kanıtlanmıştır.

Stres ve depresyon: Stres ve depresyonunun bağışıklık sistemini zayıflattığı için hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Genellikle sedef atakları bu stres ve depresyon anlarında ortaya çıkar.

Bakteri ve virüs enfeksiyonları: Faranjit ve boğaz enfeksiyonu sürekli tekrar eden enfeksiyonlardan şikayetleri bulunan hastalarda sedef hastalığının görülme oranı yüksektir.

İklim ve cildin tahriş olması: Araştırmalara göre sedef hastalığını soğuk havaların daha çok tetiklediği görülmüştür. Nemli havalar ise hastaların en rahat ettiği ortamlardandır. Güneş yanıkları ve yaraların da bu hastalığa neden olduğu bilinmektedir. Örneğin sedef hastalarının dövme yaptırması sakıncalıdır. Çünkü dövme vücutta yeni pullanmalara yol açar.

Kullanılan ilaçlar: Sıtma, astım, kalp hastalıkları ve tansiyon ilaçlarının bu hastalığa neden olduğuna dair iddalarda bulunur.

Sedef hastalığının tanısı; Hastalığın tanısı klinik bulgulara dayanmaktadır. Bazı yerleşimler ve atipik şekillerde tanıya deri biyopsisi yardımcı olur.

Sedef romatizması; Bazı sedef hastalarında görülen bu hastalık, özellikle tırnakları etkileyen sedef ile ortaya çıkar. Sedef hastalarının yaklaşık % 30’unun sedef romatizması olduğu söylenmektedir. Sedef romatizması, eklemleri etkileyen ağrı, şişlik, kızarıklık, tutulma gibi belirtileri olan bir eklem şekil bozukluğu hastalığıdır.

Sedef hastalığının tedavisi

Hastalığın tamamen tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu sebeple tedavi, sedef hastalığını oluşturan hücrelerin artması ve birikmesini önlemeye yönelik uygulanmaktadır. Nemlendiriciler, kremler, sentetik D vitamini tedavisi, şampuanlar ve sedef bölgesine uygulanacak diğer ilaçlar ile kuruluğu ve fazla deri artışını önleme yoluna başvurulur. Kortizonlu ilaçlarda bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak ilk başta ilaçlar hastalığı bastırsa da daha sonra belirtilerin daha şiddetli gelmesine neden olabilir. Her hasta aynı olmadığı için bu konuda doktor tavsiyesi önem taşımaktadır. Bunların dışında iğne, ağızdan alınan ilaçlar ve fototerapi (ışık tedavisi) de bu hastalığın önlemek amacıyla kullanılır.

Kaynak: http://www.sedefhastaligi.gen.tr

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Psorifix © 2017